Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Aktualności

WI ZUT w biegu sztafet firmowych NCDC Business Race!

Drugi raz z rzędu, w jubileuszowej – 10 edycji NCDC Business Race, drużyna WI ZUT uczestniczyła w biegu sztafet firmowych który odbył się w sobotę 8 czerwca, na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Nasz Wydział reprezentowała zgrana i niezwykle wytrwała drużyna w składzie: dr hab. inż. Paweł Forczmański, prof. ZUT, dr hab. inż. Anna Lewandowska, prof. ZUT, dr Malwina Bondarewicz oraz mgr inż. Anton Smoliński. Podobnie jak w poprzednim roku, wyzwaniem dla uczestników była 4 – kilometrowa trasa wiodąca wśród zieleni Parku Kasprowicza a samo wydarzenie już tradycyjnie przyciągnęło setki uczestników, miłośników biegania a przede wszystkim rywalizacji i pracy zespołowej!

Nasza reprezentacja to na co dzień wspaniali naukowcy, pracownicy Wydziału Informatyki, którzy w tę sobotę nie szczędzili sił, wytrwałości i walki do końca przy wspaniałej współpracy! Wsparcie na całej długości biegu to sportowe oblicze naszej Wspaniałej czwórki, którą od pierwszego miejsca na podium dzieliło niespełna kilkanaście sekund! Co dało 25 miejsce wśród 88 drużyn w sztafecie mieszanej (2+2).

 

Gratulujemy sukcesu, kondycji i jesteśmy bardzo dumni z naszych reprezentantów! Odliczanie do kolejnego biegu już się zaczęło….do zobaczenia już za rok!

 

Wyniki:
https://domtel-sport.pl/uploads/wyniki/17276.pdf
https://ncdcbusinessrace.pl/ 

Bezpieczeństwo czy anonimowość w sieci

7 czerwca 2024 roku drużyna Wydziału Informatyki w składzie Sławomir Wernikowski, Mirosław Mościcki, Anton Smoliński oraz Łukasz Cierocki wzięła udział w debacie oksfordzkiej w V Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. 

Młodzież z Koła Debat VLO zaprosiła nas do dyskusji na temat tego co jest ważniejsze: bezpieczeństwo czy anonimowość w sieci. Drużyna WI broniła tezy, że to bezpieczeństwo jest ważniejsze. W trakcie dyskusji młodzież dotknęła bardzo ważnego aspektu - samorozwoju i własnej twórczości w kontekście zachowania anonimowości, dopóki nie przekonają się, że ich praca jest dobrze oceniania. 

Dziękujemy za zaproszenie na debatę. Gratulujemy trafnych argumentów - poszerzyły nasze spojrzenie na zagadnienia związane z prywatnością każdego użytkownika sieci.

Zakończenie zajęć Międzyszkolnego Koła Informatyki MiKI

W sobotę, 8 czerwca 2024 roku odbyły się ostatnie zajęcia drugiej edycji Międzyszkolnego Koła Informatyki MiKI. W tym roku zebraliśmy dwie grupy uczestników, którzy zaczęli swoja przygodę z programowaniem oraz grupę kontynuującą zajęcia na II poziomie – zaawansowanym. Po raz kolejny młodych programistów wzięli pod swoje skrzydła wspaniali wykładowcy z naszego Wydziału: dr inż. Krzysztof Makles, mgr inż. Sławomir Wernikowski i dr inż. Mirosław Mościcki. Uczestnicy zajmowali się programowaniem w języku Python oraz C++. Oprócz wiedzy merytorycznej rozwijali umiejętności kreatywnego i logicznego myślenia , programowania i analizowania problemów w kategoriach algorytmiki oraz rozwijania zdolności samodzielnego poszukiwania rozwiązań i krytycznego weryfikowania rezultatów własnej pracy. Poznali zasady etycznego i rzetelnego programowania doskonaląc jednocześnie umiejętności pracy zespołowej. Podczas uroczystego zakończenia, uczestnicy kursu z rąk Prodziekana ds. Studenckich i Kształcenia dr inż. Mirosława Łazoryszczaka oraz prowadzących, otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Mamy ogromną nadzieję, że czas spędzony na naszym Wydziale dostarczył wielu pozytywnych doświadczeń i zapraszamy do kolejnej edycji zajęć Koła MiKI już po wakacjach!

Urodziny Wydziału Informatyki

28 maja 2024 roku Wydział Informatyki obchodził swoje 25 urodziny. Rano świętowaliśmy w gronie pracowników i studentów Wydziału – był tort, występy muzyczne i grill, a po południu odbyło się uroczyste posiedzenie Kolegium Wydziału Informatyki.

Zaproszenia na uroczystość przyjęło wielu znakomitych gości, wśród ich byli dziekani Wydziału Informatyki: prof. dr hab. inż. Andrzej Piegat, dr inż. Włodzimierz Ruciński oraz prof. dr hab. inż. Antoni Wiliński, a także była Prorektor ds. Kształcenia ZUT dr hab. Bożena Śmiałkowska. Ciepło wspominaliśmy założyciela Wydziału – profesora Jerzego Sołdka, który nie mógł towarzyszyć nam tego dnia.

Serdecznie dziękujemy, że zechcieli wszyscy Państwo razem z nami przeżywać ten jubileusz. Dziękujemy za moc dobrych życzeń, prezenty i koncert, który przygotował Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod dyrekcją prof. Szymona Wyrzykowskiego.

Z optymizmem spoglądamy w przyszłość - przed nami kolejne wyzwania, ale mamy nadzieję, że mając tak wspaniałe otoczenie tym wyzwaniom stawimy czoła.

Premiera książki WIkołajek i profesor ZUTowski na tropie sztucznej inteligencji

W piątek, 24 maja, uczniowie trzecich klas Szkoły Podstawowej Nr 48 w Szczecinie jako pierwsi mieli okazję poznać wybrane fragmenty książki "WIkołajek i profesor ZUTowski na tropie sztucznej inteligencji", której autorem jest pracownik Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Sławomir Wernikowski.

Tego dnia trzecioklasiści nie mieli zwykłych lekcji - w zamian uczniowie brali udział w aktywnościach przygotowanych przez wychowawców. Rysowali postacie głównych bohaterów książki, uczyli sieć neuronową i poznali ideę chińskiego pokoju. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk autora książkę z dedykacją.

Premiera książki była jednym z elementów obchodów 25-lecia Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Serdecznie dziękujemy za wspaniały tort urodzinowy, życzenia i piosenkę.

 

Autor zdjęć: Krzysztof Warpachowicz