Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej
r@bbIT

19 kwietnia 2023 roku Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie po raz ósmy gościł przyjaciół i znajomych r@bbIT’a. Konferencja r@bbIT to prelekcje technologiczne, pokazy technologii, targi pracy, a przede wszystkim przestrzeń do budowania relacji akademicko-biznesowych i niekończące się rozmowy, które w murach gościnnego Wydziału Informatyki często są tylko początkiem dalszej współpracy.

W tym roku byli z nami: Accenture, Apptimia, Asseco Cloud, Asseco Data Systems, Avid Technology Poland, Coloplast Business Centre, Consileon Polska, Demant Business Services Poland, GlobalLogic Poland, Gryftec Embedded Systems, Icotera, Codelab, Intive GmbH, Kongsberg Maritime Poland, NCDC, Oskar Wegner, RayNET Polska (pisałam ich Raynet Polska), Salling Group, Sii, Sollers Consulting oraz Tietoevry, a także Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej wraz z Akademickim Szczecinem i Invest in Szczecin, Infoludek i Stowarzyszenie Klaster ICT Pomorze Zachodnie.

Poza najbardziej charakterystycznym elementem wydarzenia – targami pracy, zaproponowaliśmy uczestnikom blok prezentacji przygotowanych przez firmy „W świecie IT”, wykłady z pokazami dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych oraz blok, w którym studenci szóstego semestru pochwalili się nad czym pracują w ramach inżynierskiego projektu zespołowego.

Sławomir Wernikowski przekonywał młodzież, że CUDA się zdarzają, Łukasz Cierocki poruszył temat prywatności i bezpieczeństwa w socialmediach, a Magdalena Kieruzel dowodziła, że informatyk powinien być zwinny. Paweł Forczmański i Anton Smoliński wyjaśnili, jak widzi komputer, a Edward Półrolniczak i Michał Kramarczyk opowiadali, jak komputery rozpoznają mowę i przeprowadzili eksperymenty z udziałem uczniów..

Nie zabrakło również innego stałego elementu – Jerzy Pejaś, dziekan Wydziału Informatyki, wręczył nagrody laureatom i finalistom konkursu PING. Pierwsze miejsce i tytuł laureata uzyskał Dawid Pawelec z VI Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, drugie miejsce II i tytuł laureata uzyskała Zofia Krok z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, a na trzecim miejscu znalazł się Adam Mańczuk z Technikum Informatycznego SCI w Szczecinie. Nagrody dla zwycięzców ufundowały firmy Kongsberg Maritime Poland i Demant Business Services Poland, a firmy Coloplast Business Centre, Gryftec Embedded Systems i Accenture przygotowały gadżety dla wszystkich uczestników.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom: firmom, studentom i młodzieży, która nas odwiedziła. Cieszymy się, że ponownie na naszych korytarzach było gwarno i tłoczno.

O tym, że wspólnie udało nam się po raz kolejny zrobić coś ciekawego świadczą opinie zebrane po wydarzeniu, ale wskazaliście nam również czego oczekujecie w przyszłości:

r@bbIT był znacznie większym wydarzeniem niż się spodziewałem. Ilość i zróżnicowanie specjalizacji wystawców było miłym zaskoczeniem.”

Bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. Duża ilość firm, bardzo miła atmosfera, wiele ciekawych informacji oraz podarunków sprawiły, że nie mogę się doczekać następnej edycji.”

r@bbit pomógł mi dowiedzieć się więcej o rynku pracy. Było to wydarzenie motywujące do dalszej nauki. Bonusem do zdobytej wiedzy są różnorodne gadżety.”

r@bbit był dobrą okazją na zapoznanie się z ofertami stażów w czołowych firmach w Szczecinie. Jednakże większość ofert była skierowana dla programistów, a zabrakło ofert stażów w firmach zajmujących się sieciami komputerowymi, grafiką komputerową, analizą danych, bazami danych oraz resztą ciekawych dziedzin informatyki. Niestety nie znalazłem dla siebie satysfakcjonującej oferty gdyż mimo wystarczającego doświadczenia w językach programowania, wolałbym zająć się innymi działami informatyki. Mam nadzieję, że na następnych targach będzie większa różnorodność.”

Na tegorocznych targach r@bbIT 2023 pojawiło się sporo firm z różnych branży powiązanych z IT. Udało mi się porozmawiać z większością wystawców, dowiedziałem się trochę o tym, jak w niektórych z tych firm wyglądają praktyki i/lub staże. Niestety, nie znalazłem konkretnego stażu z ukierunkowaniem stricte na tworzenie aplikacji mobilnych i gier, aczkolwiek poznałem ciekawe alternatywy, które z pewnością rozważę.”

Zapraszamy za rok!

r@bbIT’2023 - galeria zdjęć i film: http://rabbit.zut.edu.pl/

Konkurs PING: http://www.wiping.pl/