Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej
Sławomir Wernikowski

Sławomir Wernikowski, nauczyciel akademicki z Wydziału Informatyki, pod koniec 2019 roku wydał debiutancki zbiór opowiadań. Autor zapytany o inspirację przyznaje, że było ich wiele, co najmniej tyle, ile jest tekstów w zbiorze, więc trudno wskazać jedną dominującą. – Zwykle była to potrzeba wyrażenia jakichś emocji albo uporządkowania myśli czy też zwykła ochota na pobawienie się wyobraźnią, moją i czytelnika – wyznaje autor. Jeśli się do tego jeszcze doda fakt, że opowiadania pisane były przez prawie 12 lat, to tym bardziej widać, w jak różnych warunkach i z jak różnych pobudek powstawały – dodaje.

Passacaglia to zbiór siedmiu na wskroś współczesnych opowiadań o niezwykle skomplikowanych relacjach międzyludzkich; historii w różnych klimatach i nastrojach – od ckliwego romansu do nietypowej historii kryminalnej, od rozliczeń z trudnym dzieciństwem po zmagania z niełatwą dorosłością. Czytelnik otrzymuje kawał dobrej, niebanalnej prozy, która trzyma w napięciu oraz iskrzy emocjami. Jej bohaterami są ludzie niepogodzeni ze sobą, nieumiejący znaleźć swojego miejsca w zbyt skomplikowanej rzeczywistości. Atutem tych utworów są błyskotliwe dialogi, w których ujawnia się bolesna prawda o przerażającej samotności człowieka w XXI w., niewybaczonych krzywdach i nierzadko braku nadziei na jakiekolwiek skuteczne porozumienie się. Opowiedzianych historii nic nie łączy – ani czas, ani miejsce, ani zdarzenia. Mogły się wydarzyć gdziekolwiek, kiedykolwiek i być może faktycznie się wydarzyły, a jeśli nie – jeszcze mogą się wydarzyć.

Sławomir Wernikowski – autor opowiadań to inżynier informatyk, nauczyciel akademicki. Absolwent II LO w Szczecinie i Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. W latach 1996–2012 felietonista szczecińskiej Gazety Wyborczej. Debiutował opowiadaniem pt. „Dolus” na łamach dwumiesięcznika Pogranicza w 2007 r.