Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej
Krzysztof Palczewski laureatem konkursu Seeds for Future

Student II roku Wydziału Informatyki Krzysztof Palczewski został laureatem IV edycji konkursu Seeds for The Future. Seeds for the Future to międzynarodowy program firmy Huawei, który ma na celu wspieranie obszaru edukacji technologicznej i dedykowany jest studentom kierunków ICT. Laureaci inicjatywy zyskują możliwość odbycia warsztatów technologicznych i kulturoznawczych w głównej siedzibie Huawei w Chinach, a także możliwość rozwoju zawodowego w polskim oddziale firmy.

Krzysztof miał zaszczyt reprezentować uczelnię za granicą i okazję do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności przydatnych w branży informatycznej. Dodatkowo, dzięki programowi Seeds for the Future miał możliwość uczęszczać na zajęcia kulturoznawcze, na których uczył się między innymi języka mandaryńskiego.

Krzysztof bardzo pozytywnie ocenia program i tak o nim opowiada:

Wyjazd do Chin był dla mnie niesamowitym doświadczeniem i sukcesem. W przeciągu dwóch tygodni uczyłem się wśród specjalistów jednej z przodujących firm na świecie w branży ICT. Zajęcia w siedzibie Huawei wraz z innymi laureatami z Polski, ale także z Meksyku i z Sri Lanki to bez wątpienia inspirujące przeżycie. Lekcje dotyczyły nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań i tematów technologicznych takich jak sieci 5g, chmura, IoT czy BigData. Jako uczestnicy programu mieliśmy za zadanie skonfigurować własną stację bazową sieci 4g na profesjonalnym sprzęcie w laboratorium.

Oprócz warsztatów technologicznych ten program to wspaniały czas, podczas którego poznałem bogatą kulturę azjatycką, zwiedziłem Pekin, Hong Kong, a także technologiczną ‘Dolinę Krzemową’ Chin – Shenzhen. Dodatkowo uczęszczałem na inspirujące zajęcia kulturoznawcze, po których na pewno będę kontynuował naukę języka chińskiego. Wykorzystałem unikalną szansę poznania oryginalnej kuchni chińskiej i nie przegapiłem bezcennej możliwość zakupu technologicznych gadżetów w kilkupiętrowym, ogromnym domu handlowym.

Życie w kilkunastomilionowych miastach, nocleg w luksusowym hotelu, nowoczesne technologie, tropikalna pogoda, spacer po Wielkim Murze Chińskim, zjedzenie lunchu na stołówce wraz z ponad tysiącem innych studentów na tym samym piętrze, czy też latanie dronem nad zatłoczonymi ulicami Shenzhen to nic w porównaniu do możliwości, jaką jest poznanie równie ambitnych i zmotywowanych do działania młodych ludzi z całego świata o podobnych zainteresowaniach, jak ja. Bez wątpienia cenne kontakty zawarte na wyjeździe zaowocują w przyszłości i przydadzą się w aspektach naukowo-biznesowych.

Tytuł programu „Ziarna dla przyszłości” z pewnością nie jest przypadkowy. Właśnie tacy młodzi i zdolni ludzie, chętni do działania i nauki, w połączeniu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii będą współtworzyć przyszłość swoją i innych. Mam nadzieję, że nie jest to próżne sformułowanie i że ten program faktycznie zmotywuje wszystkich laureatów do działania, a moje słowa zainspirują innych studentów naszego wydziału do brania udziału zarówno w tym programie, jak i w podobnych konkursach w kolejnych edycjach.