Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej
Szczecin Automotive Hub

11 kwietnia 2018 roku na budowie kompleksu biurowego POSEJDON podpisano list intencyjny między Miastem Szczecin, Wydziałem Elektrycznym i Wydziałem Informatyki ZUT oraz przedstawicielami brightONE i P3 Systems. Zaprezentowano także szczegóły na temat nowo zakładanej spółki. Współpraca pomiędzy stronami dotyczyć będzie wymiany wiedzy i kompetencji między uczelniami a biznesem.

brightONE, mający siedzibę w Szczecinie lider branży IT, nawiązuje ścisłą współpracę z czołowym dostawcą rozwiązań dla producentów samochodów - grupą P3. Wraz ze szczecińskimi uczelniami, zbuduje centrum kompetencyjne Szczecin Automotive Hub.

Studenci i kadra akademicka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, przy wsparciu Miasta Szczecin uzyskają możliwość transferu wiedzy i technologii, którą Kowalski zobaczy w swoim aucie dopiero za kilka lat. Spółka deklaruje zatrudnienie w ramach inicjatywy kilkuset dobrze wykształconych ekspertów.

To międzynarodowa inicjatywa mająca na celu uatrakcyjnić ofertę akademicką i rynek pracy za pomocą wspólnych programów transferu wiedzy z udziałem kadry, oraz studentów szczecińskich uczelni oraz biznesu w Polsce i Niemczech przy wsparciu Miasta Szczecin. To jeden z kluczowych elementów strategii budowy centrum kompetencji automotive IT w Szczecinie – Szczecin Automotive Hub.

Grupa P3 świadczy usługi inżynieryjne, konsultingu oraz zarządzania zaawansowanymi projektami technologicznymi dla wielu branż, w tym motoryzacyjnej, lotniczej, telekomunikacyjnej i sektora publicznego. Jest liderem dostawców rozwiązań w obszarach samochodowych systemów inforozrywki , „connected car”, e-mobilności, systemów asysty dla kierowcy/ autonomicznej jazdy, dla wszystkich czołowych producentów samochodowych. Bezpośrednio wspiera produkcje m.in. takich marek jak Audi, BMW, Renault, Ford, Volkswagen, Daimler, czy Toyota. Istniejąca od 1996 roku grupa, zatrudnia w 15 krajach całego świata blisko 4 tysiące pracowników, z czego 75% to inżynierowie. Generuje przychód 360 mln EUR.

brightONE to ekspert w zakresie technologii Automotive IT. Specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań informatycznych dla szeroko pojętej branży motoryzacyjnej – od producentów samochodów i samolotów po zaawansowany sprzęt sportowy. Z rozwiązań powstających w Szczecinie korzystają kierowcy najpopularniejszych marek samochodowych na świecie, piloci śmigłowców ratunkowych czy piłkarze i trenerzy najlepszych klubów z Ligii Mistrzów. Blisko 3 mln samochodów na całym świecie porusza się, korzystając z oprogramowania stworzonego przez inżynierów brightONE. Zespół liczący dziś 250 osób pracuje w dwóch centrach kompetencji ulokowanych we Wrocławiu i Szczecinie (siedziba spółki).

[Źródło: brightONE, Rzecznik prasowy ZUT]