Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Aktualności

BECKHOFF - I Edycja Praktyk studenckich na Wydziale Informatyki

Wakacje w pełni a na naszym wydziale aura sprzyja…..doszkalaniu! Od 15 lipca w specjalnie zbudowanym laboratorium, studenci trzech wydziałów: Informatyki, Elektrycznego i Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, odbywają szkolenie w ramach I edycji praktyk zawodowych organizowanych przez firmę Beckhoff. Specjalistyczne stanowiska to autorskie projekty, które powstały w Warsztacie Centralnym Wydziału Informatyki, rękami Pana mgr inż. Stanisława Ławniczaka. Sprzęt został dobrany zgodnie z wymaganiami szkolenia, podczas którego uczestnicy zmierzą się z wieloma zagadnieniami z dziedziny programowania i sterowania.

Plan szkolenia

 • Wstęp teoretyczny
 • System TwinCAT 3
 • Połączenie ze sterownikiem, konfiguracja wejść/wyjść
 • Podstawy programowania w wybranym języku graficznym
 • Podstawy programowania w języku ST
 • Obsługa wielowątkowości
 • Archiwizacja danych w pliku (język FBD)
 • Tablice, struktury, zmienne typu enum
 • Magistrala E-Bus (EtherCAT)
 • Magistrala K-Bus
 • Protokoły komunikacyjne
 • Diagnostyka programu PLC oraz urządzeń
 • Zmienne nieulotne
 • Backup projektu i backup systemu
 • Bazy danych
 • Licencjonowanie
 • Tryb symulacji TwinCAT
 • Ćwiczenia programistyczne
 • Konfiguracja urządzeń i osi NC
 • Opis biblioteki Tc2_MC2.lib, struktura osi
 • Krańcówki, Homing, TwinSAFE
 • Monitoring i limitowanie momentu
 • State machine, praca dwóch osi
 • Sprzężenie osi
 • Diagnostyka i Reset osi

  

Dziękujemy za wyjątkowo owocną współpracę!

Obrona doktoratu Kandydata z Wojskowej Akademii Technicznej

9 lipca 2024 r odbyła się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Kamila Kaczyńskiego, Kandydata z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Była to pierwsza na Wydziale obrona związana z postępowaniem w sprawie nadania stopnia doktora wg zapisów nowej Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce. Obrona przeprowadzona była w formie stacjonarnej w sali 128 WI1 oraz poprzez platformę Microsoft Teams.

Promotorem pracy doktorskiej był prof. dr hab. inż. Jerzy Gawinecki z WAT.

W obronie uczestniczyli recenzenci pracy:

prof. dr hab. inż. Aleksander Nawrat z Politechniki Śląskiej w Gliwicach

prof. dr hab. inż. Radosław Pytlak z Politechniki Warszawskiej.

Przewodniczący Rady Dyscypliny dr hab. inż. Marcin Korzeń, prof. ZUT odczytał recenzję prof. dr hab. Bogusława Packa z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Rada Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja podjęła uchwały o przyjęciu publicznej obrony rozprawy doktorskiej oraz nadaniu Kandydatowi stopnia doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie Informatyka techniczna i telekomunikacja.

 

Serdecznie Gratulujemy!

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Cyberbezpieczeństwo podstawą bezpiecznego społeczeństwa XXI wieku

Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zaprasza chętnych do aplikowania na pierwszą edycję Studiów Podyplomowych Cyberbezpieczeństwo.

Rekrutacja: od 15.07.2024 00:00 do 23.09.2024 23:59

https://irk.zut.edu.pl/pl/offer/PD/programme/P_C/?from=registration:PD 

W trakcie oferowanych studiów podyplomowych Cyberbezpieczeństwo będziemy kształcić specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy będą w stanie sprawnie zidentyfikować słabe punkty systemów informatycznych i zabezpieczyć je.

Kandydaci na studia powinni posiadać podstawowe umiejętności i wiedzę w zakresie administrowania systemami operacyjnymi Linux oraz Windows w infrastrukturze sieciowej, programowania w przynajmniej jednym języku oraz konfigurowania urządzeń sieciowych. Program studiów został opracowany wspólnie przez przedstawicieli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Białostockiej oraz Politechniki Krakowskiej i obejmuje m.in. ponad 150 godzin praktycznych ćwiczeń.

Po więcej szczegółów i informacji zapraszamy na stronę:
https://www.zut.edu.pl/wszystkie-newsy/strony-systemowe/strona-kandydata-2024-2025/studia-podyplomowe/cyberbezpieczenstwo.html 

 

Zapraszamy!

Systemy wbudowane

Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zaprasza do podjęcia nauki na dwusemestralnych studiach podyplomowych „Programowanie z elementami systemów wbudowanych". Dwunasta edycja rozpocznie się w październiku 2024.
Studia te skierowane są do kręgu osób zainteresowanych nabyciem lub podniesieniem umiejętności w zakresie programowania urządzeń i systemów wbudowanych. Oferta została stworzona w porozumieniu z przedsiębiorstwami branży IT aktywnie działającymi w województwie zachodniopomorskim. Zajęcia będą prowadzić wykładowcy Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz specjaliści z firm:

Studia te są unikalnym przykładem połączenia wiedzy i praktyki każdej ze stron.

Całkowita odpłatność za 2 semestry zajęć wynosi 5800 zł, z możliwością płatności w ratach.

Zajęcia będą prowadzone w systemie niestacjonarnym, w soboty i w niedziele w obiektach Wydziału Informatyki ZUT w Szczecinie przy ul. Żołnierskiej 49/52.

Wszelkich dodatkowych informacji udziela pani Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 91 449 5667
lub pan Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 91 449 5642

Przewodniczący Rady Dyscypliny Informatyka techniczna i telekomunikacja zawiadamia o publicznej obronie rozprawy doktorskiej mgr. inż. Kamila Kaczyńskiego, która odbędzie się 9 lipca 2024 r. o godz. 10.15 w sali 128 WI1.

Temat rozprawy doktorskiej:
Zastosowanie zaawansowanych systemów blockchain do wzmacniania odporności systemów informatycznych

Promotor:
prof. dr hab. inż. Jerzy Gawinecki, Wojskowa Akademia Techniczna

Recenzenci:
prof. dr hab. inż. Aleksander Nawrat, Politechnika Śląska w Gliwicach
prof. dr hab. inż. Radosław Pytlak, Politechnika Warszawska
prof. dr hab. Bogusław Pacek, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Z rozprawą doktorską i streszczeniem można zapoznać się na stronie internetowej ZUT (w ramach Biuletynu Informacji Publicznej) https://bip.zut.edu.pl/organizacja-uczelni/wydzialy-zut/wydzial-informatyki/postepowanie-awansowe-wydzialu-informatyki.html 

W obronie możliwy będzie udział w trybie zdalnym za pośrednictwem platformy MS Teams. Aby wziąć udział w posiedzeniu zdalnym należy wysłać zgłoszenie na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem obrony na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Do współdziałania z aplikacją Teams potrzebne jest aktywne konto Microsoftu

Przewodniczący Rady Dyscypliny
dr hab. inż. Marcin Korzeń, prof. ZUT