Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Aktualności studenckie

Międzynarodowy Konkurs Nagroda Jamesa Dysona

Dwa tygodnie. Tyle czasu pozostało młodym wynalazcom do zamknięcia zgłoszeń do tegorocznej edycji międzynarodowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Studenci kierunków inżynierskich mają jeszcze 30 dni na przedstawianie swoich pomysłów. Jest o co walczyć!

W Konkursie Nagroda Jamesa Dysona do tej pory wyłoniono ponad 400 młodych wynalazców z całego świata, a łączna pula środków przeznaczona na ich wsparcie wyniosła ponad 1 milion funtów. Wśród zwycięzców nie zabrakło również reprezentantów z Polski. Jak będzie w tym roku? Czy reprezentanci z naszego kraju znów staną na podium?

Na zgłoszenia zostało coraz mniej czasu, termin upływa 17 lipca br.

 

Trwają zapisy do tegorocznej edycji międzynarodowego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona prowadzonego przez Fundację Jamesa Dysona. Konkurs  skierowany jest do studentów inżynierii związanych z dziedziną projektowania. Młodzi inżynierowie mogą już teraz zgłaszać swoje nowatorskie wynalazki  rozwiązujące palące, rzeczywiste problemy.

Pomysły młodych wynalazców mają potencjał globalnego oddziaływania

Otwarty dla wszystkich studentów oraz niedawnych absolwentów inżynierii i projektowania konkurs ma na celu wyłonienie ambitnych projektów, które dotyczą kwestii globalnych - od diagnozy raka po klęski żywiołowe. Wśród dotychczasowych międzynarodowych zwycięzców, którzy zdobyli globalne uznanie, znaleźli się m.in. terenowa przyczepa do ratowania rannych w strefach konfliktu, inteligentny opatrunek z czujnikiem oceniającym przebieg gojenia się rany na podstawie pomiaru poziomu pH, farba wykonana ze szkła pochodzącego z recyklingu, która znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na klimatyzację oraz urządzenie do kontrolowania krwawienia z ran kłutych.

Założony w 2005 roku konkurs wsparł już ponad 400 młodych wynalazców nagrodami pieniężnymi w wysokości ponad 1 miliona funtów. Ponadto dwie trzecie dotychczasowych globalnych zwycięzców kontynuowało komercjalizację swoich pomysłów.

Międzynarodowy zwycięzca oraz wygrany projekt w kategorii Zrównoważonego Rozwoju zgarną w tym roku nagrodę w wysokości 151 400 zł na rozwój swoich wynalazków. Natomiast kwota 25 200 zł zostanie przekazana każdemu zwycięzcy krajowemu na wszystkich 30 rynkach, w których odbywa się konkurs.

Sir James Dyson, założyciel i główny inżynier, powiedział: "Świat potrzebuje więcej ludzi czynu - rozwiązujących problemy, a nie populistów, którzy są nimi jedynie zainteresowani. Każdego roku Konkurs Nagroda Jamesa Dysona zapewnia młodym ludziom platformę dla ich wynalazków medycznych i środowiskowych, a także wiele więcej. To właśnie "błędne myślenie" wynalazców prowadzi do przełomów, niezależnie od tego, czy chodzi o opracowanie nowego zrównoważonego materiału, czy też zastosowanie sprytnych zasad inżynierii w celu poprawy życia ludzi. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jakie nowe wynalazki przyniesie tegoroczna edycja!"

Byli zwycięzcy osiągnęli znaczący sukces

Poprzedni laureaci konkursu odnieśli wielki sukces dzięki globalnemu rozgłosowi medialnemu i zastrzykowi funduszy, jaki oferuje nagroda. Międzynarodowy zwycięzca z 2009 roku Yusuf Muhammad z wynalazkiem Automist, urządzeniem zwalczającym pożary domowe za pomocą pomysłowego mechanizmu rozpylania wody zużywającego aż 10 razy mniej wody niż tradycyjny system, obecnie prowadzi odnoszącą sukcesy firmę, która zainstalowała ponad 13 000 produktów. Yusuf stara się obecnie uzyskać międzynarodową certyfikację przed planowanym wprowadzeniem produktu na amerykański rynek.

Zwycięzca powiedział: „Wygrana w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona dała mi ogromną pewność siebie i trampolinę do sukcesu. Pozwoliła mi założyć firmę, która przekształciła moją koncepcję projektową w produkt, który chroni domy na całym świecie i ratuje życie. Jako nagroda uznawana na całym świecie, jest to fantastyczne narzędzie do wcielania pomysłów w życie."

Inni zwycięzcy z całego świata to m.in:

  • The Life Chariot (Polska) - pojazd do transportu rannych z uniwersalną przyczepą terenową, z którego korzystali ratownicy w Ukrainie.
  • The Golden Capsule (Korea Południowa) - bezdotykowe urządzenie dożylne (IV) zaprojektowane do obszarów dotkniętych katastrofami, które można przypiąć do pacjenta. Co ważne rozwiązanie nie opiera się na grawitacji.
  • SmartHEAL (Polska) – inteligentny opatrunek z czujnikiem, który ocenia przebieg gojenia się rany na podstawie pomiaru jej poziomu pH.
  • PlasticScanner (Holandia) – urządzenie skanujące o otwartym kodzie źródłowym, które pomaga zwalczać odpady z tworzyw sztucznych poprzez wykrywanie rodzaju plastiku.

Krajowi zwycięzcy i wicemistrzowie będą walczyć o miejsce w TOP 20 wyłonionej przez panel ekspertów Dyson z różnych dziedzin, a kolejno sam James Dyson wytypuje spośród nich zwycięzców międzynarodowego etapu konkursu.

Zwycięzcy krajowi zostaną ogłoszeni 11 września, lista Top 20 projektów 16 października, a zwycięzcy międzynarodowi 13 listopada.

Studentki WI na największej konferencja dla kobiet w technologiach w Europie

Kolejny raz wyjątkowe kobiety, studentki Wydziału Informatyki dołączyły do licznego grona uczestniczek największej konferencja dla kobiet w technologiach w Europie – Perspektywy Women in Tech Summit. W czwartej edycji, która odbyła się na początku czerwca 2022r. spotkało ponad 10 000 uczestników z 84 krajów świata. Było to też pierwsze w Polsce wydarzenie pozytywne klimatycznie! To wydarzenie, to o prawdziwy tygiel idei, inspiracji, wizji przyszłości technologicznej świata, przyszłości w której kobiety mają wiele do powiedzenia. Podczas imprezy nie zabrakło nowinek technologicznych, zwrotów w kierunku historii a także okazji do odbycia ciekawych warsztatów! Był to czas kolekcjonowania wspaniałych wrażeń, nawiązywania kontaktów i symbolicznego rozpościerania skrzydeł w świecie nowoczesnych technologii!

A jak to wyglądało w liczbach?

14 000 uczestników
500 głośników
200 tematów technicznych
5 etapów
105 firm technologicznych: targi kariery
300 sesji mentorskich
60 specjalistycznych warsztatów
32 Wydarzenia poboczne
2 dni inspiracji…

… i nieskończona liczba wrażeń i zdobytych doświadczeń!

 

Kolejna okazja….już za rok!

HACKATHON dla studentów i uczniów

W weekend 15-16.06 w Poznaniu odbędzie się Ultimate Hack<a>thon Mission 3.0. Hackathon to wydarzenie, podczas którego przez 24h w kilkuosobowych zespołach będziecie mogli zaprojektować prototyp aplikacji na podany temat. Na zwycięzców czekają nagrody!

Nie trzeba programować żeby wystartować! Dostępne kategorie:

  • Programistyczna - stworzenie prototypu aplikacji.
  • Konceptualna - zaproponowanie rozwiązania problemu - pomysł, strategia i prosty design aplikacji.

Zapisy zamykamy wkrótce! Zbierz drużynę i zapisz się już teraz! 

Aktualne informacje znajdziesz na naszym Fanpage’u: bit.ly/hackathonUAM

Link do zapisów: bit.ly/hackathon-zapisy

 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

1. Co muszę mieć żeby wystartować?

Osoby powyżej 18 r.ż, ze status studenta lub ucznia, zespół 2-4 osobowy, gotowość na dobrą zabawę!

2. Czy udział jest płatny?

Nie! Udział i wyżywienie są w pełni darmowe.

3. Gdzie?

Na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 4, 61-614 Poznań

4. Ile trwa wydarzenie?

Od ok. 9:00 w sobotę 15.06 do ok. 18:00 w niedzielę 16.06. Prace nad projektem trwają całą noc (24 godzinna sesja programistyczna).

5. Co czeka na miejscu?

Pakiety startowe dla każdego uczestnika, 3 posiłki, przestrzeń przygotowana do pracy, strefy chillu, w których będziecie mogli zrobić przerwę, sponsorzy, z którymi macie szansę związać się zawodowo, a dla zwycięzców nagrody i zapisanie się na kartach historii jako najlepsi agenci Ultimate Hack<a>thon Mission 3.0.

 

Tietoevry Telco Academy

Drodzy Studenci!

Tietoevry ma przyjemność zaprosić Was do kolejnej inicjatywy edukacyjnej stworzoną przez naszą firmę – Tietoevry Summer Academy: Telco.

Wszystkie informacje na temat programu, regulamin oraz formularz rejestracyjny znajdziecie na stronie: Tietoevry Summer Academy: telco

Tietoevry Summer Academy to cykl warsztatów mający na celu podniesienie kompetencji zawodowych zwiększających szanse na podjęcie pracy jako Software Developer C w komercyjnych projektach R&D w sektorze telekomunikacyjnym. Zajęcia prowadzone będą przez ekspertów Tietoevry, którzy na co dzień pracują w projektach komercyjnych.

Rejestracja jest otwarta do 7 czerwca 2024. Warunkiem dostania się do programu jest prawidłowe rozwiązanie zadania rekrutacyjnego.

Szkolenie będzie się odbywać od 1 lipca do 1 października 2024 r. w godzinach popołudniowych, w przedziale między godz.18:00 a 20:00 (dokładny przedział czasowy zostanie podany przed rozpoczęciem programu).

Serdecznie zapraszamy do udziału w programie oraz dzielenia się informacją o inicjatywie wśród znajomych studentów/juniorów IT.

Nowe technologie dla dziewczyn - Fundacja Perspektywy i Intel zapraszają

Zapraszamy studentki Wydziału Informatyki do udziału w dziesiątej edycji programu "Nowe technologie dla dziewczyn", prowadzonego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i firmę Intel. Do rozdysponowania jest dwadzieścia pięć stypendiów na rok akademicki 2024/2025, każde w wysokości 12.000 zł brutto.

Inicjatywa ma na celu zachęcenie Pań do zainteresowania nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem.

Studentki Wydziału Informatyki już były stypendystkami tego programu w 2017 i 2020 roku. Pora na kolejne Panie 🙂

Aplikować można do 30 czerwca br.

Formularz aplikacyjny: Formularz
Więcej informacji pod linkiem: https://www.stypendiadladziewczyn.pl